January 7, 2011

2010 D3soccer.com Men's All-America team

Geoff Pezon celebrates his game-winning goal in overtime of the national championship match against Lynchburg.

The 2010 D3soccer.com All-America teams are our first, and were chosen by D3soccer.com staff, Division III soccer coaches and sports information directors from a field of 279 nominations.

Lynchburg’s Chris Yeager was named D3soccer.com Coach of the Year for men’s soccer, after leading his team to a 20-5-1 record and making the national championship match despite entering the NCAA Tournament unranked. 

Tyler Wall of Ohio Wesleyan is the D3soccer.com Forward of the Year for men’s soccer following a season in which he earned North Coast Athletic Conference offensive player of the year honors for a second year in a row. Wall finished with 19 goals for the Battling Bishops, including seven game-winners.

Messiah’s Geoff Pezon is the D3soccer.com Midfielder of the Year for men’s soccer. Pezon scored 14 goals and assisted on 11 more for the national champion Falcons. He scored seven game-winning goals, including the last one of the season.

Harrison Watkins of Middlebury earned D3soccer.com Defender of the Year honors. The NESCAC’s player of the year, he helped the Panthers record 14 shutouts and allow just 6.8 shots per game while contributing five goals himself.

Zach Carr of Stevens is the D3soccer.com Goalkeeper of the Year after recording a 15-2-3 mark in the net for the Ducks, including 16 shutouts, compiling an 0.29 goals against average.

2010 MEN'S PLAYERS OF THE YEAR
Forward of the Year: Tyler Wall (Sr.), Ohio Wesleyan
Midfielder of the Year: Geoff Pezon (Sr.), Messiah
Defender of the Year: Harrison Watkins (Sr.), Middlebury
Goalkeeper of the Year: Zach Carr (Sr.), Stevens
2010 MEN'S ALL-AMERICANS
FIRST TEAM
Pos. Player Year School
F Tyler Wall Sr. Ohio Wesleyan
F Morgan Langely Sr. Swarthmore
M Geoff Pezon Sr. Messiah
M Nick Thompson Sr. Messiah
M Cody Antonini Jr. Muhlenberg
M Nolan Sandberg Sr. Stevens
D Harrison Watkins Sr. Middlebury
D Jack Borski Sr. UW-Oshkosh
D Michael Stark Sr. Roanoke
D Hunter Smith Sr. Lynchburg
GK Zach Carr Sr. Stevens
SECOND TEAM
Pos. Player Year School
F Ansger Otto So. Stevenson
F Travis Wall Jr. Ohio Wesleyan
F Eric Anderson So. Babson
M Brian Lybert Jr. Christopher Newport
M Michael Kapusta Sr. Dominican
M Zachary Garcia Jr. Trinity (Texas)
D Mario Napiorkowski Jr. Dominican
D Peter Nolan Sr. Kenyon
D David Johnson Jr. Nichols
D Will Chaney Jr. UW-Oshkosh
GK Jason Daniels Sr. Muhlenberg
THIRD TEAM
Pos. Player Year School
F Rob Santaniello So. Ramapo
F Lionel Tovar Jr. Dominican
F Winston Mattheisen Jr. Christopher Newport
M Kristoffer Grahn Jr. North Park
M Julian Valerio Sr. William Paterson
M Miguel Bonilla Sr. Loras
D Justin Lambert Sr. Salisbury
D Jake Urbaniak Jr. Texas-Tyler
D Miles Colago Jr. Calvin
D Harry Beddo Sr. Washington U.
GK Brad Stockton Sr. Ramapo
* previous D3soccer.com All-America honors
2010 MEN'S COACH OF THE YEAR
Chris Yeager, Lynchburg (20-5-1) - 2010 National Runner-up

 

Thursday, Sep. 1: All times Eastern
M:
TBA
Newbury at Suffolk
M:
TBA
Mass-Dartmouth at Framingham State
M:
TBA
Washington College at Neumann
M:
TBA
Wentworth at Wheaton (Mass.)
M:
TBA
Stevenson at Gwynedd-Mercy
M:
TBA
Curry at Colby-Sawyer
M:
TBA
Emmanuel at Daniel Webster
M:
TBA
Macalester at UW-Superior
M:
TBA
Howard Payne at University of Dallas
M:
TBA
Pacific Lutheran at Claremont-Mudd-Scripps
M:
3:00 PM
Olivet at Rochester (Mich.)
M:
4:00 PM
Lake Michigan College at Kalamazoo
M:
4:00 PM
Randolph-Macon at Widener
M:
4:00 PM
North Central (Minn.) at Maranatha Baptist
M:
4:00 PM
St. Norbert at Lakeland
M:
5:00 PM
Franklin at Wabash
M:
5:00 PM
Keene State at Worcester State
M:
5:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
M:
5:00 PM
Bethel at Simpson
M:
5:00 PM
Chicago at Dominican
M:
5:30 PM
Wisconsin Lutheran at Beloit
M:
5:30 PM
Lawrence at Concordia (Wis.)
M:
5:30 PM
North Park at Aurora
M:
6:00 PM
Greenville at Alma
M:
6:00 PM
Saint Mary's (Minn.) at Martin Luther
M:
6:00 PM
Minnesota-Morris at Carleton
M:
6:00 PM
Rockford at Northland
M:
6:00 PM
North Idaho Col. at Whitworth
M:
6:30 PM
UW-Platteville at Cornell
M:
7:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
M:
7:00 PM
Lawrence Tech (Mich.) at Ohio Northern
M:
7:00 PM
Nichols at WPI
M:
7:00 PM
Becker at Massachusetts Maritime
M:
7:00 PM
Wilmington at Wittenberg
M:
7:00 PM
Muskingum at Carnegie Mellon
M:
7:00 PM
Spalding at Austin
M:
7:30 PM
Mount Union at Case Western Reserve
M:
7:30 PM
Principia at Rose-Hulman
M:
8:00 PM
Sewanee at LaGrange
M:
8:00 PM
Washington U. at Webster
M:
8:00 PM
Lake Forest at Benedictine
M:
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Wartburg
M:
8:00 PM
Huntingdon at Birmingham-Southern
M:
10:00 PM
Augsburg at Cal Lutheran
Friday, Sep. 2: All times Eastern
M:
TBA
Norwich at New Paltz State
M:
TBA
North Central (Minn.) at Emmaus
M:
1:00 PM
Averett at Mary Washington
M:
4:00 PM
Hobart at Dickinson
M:
4:00 PM
Finlandia at Rockford
M:
4:00 PM
Colorado College at Concordia-Moorhead
M:
5:00 PM
Trine at Anderson
M:
5:00 PM
Elmhurst at Earlham
M:
6:00 PM
Mount Aloysius at York (N.Y.)
M:
6:30 PM
Alfred State at St. Vincent
M:
6:30 PM
Buena Vista at St. Thomas
M:
7:00 PM
McDaniel at Gallaudet
M:
7:00 PM
Husson at Gordon
M:
7:00 PM
Iowa Wesleyan at Crown
M:
7:30 PM
Hiram at Baldwin Wallace
M:
8:00 PM
Maine Maritime at University of New England
M:
8:00 PM
Minnesota-Morris at UW-Whitewater
M:
8:00 PM
St. Olaf at Dubuque
M:
9:00 PM
Austin at Centre
M:
10:00 PM
Augsburg at UC Santa Cruz
Saturday, Sep. 3: All times Eastern
M:
TBA
Pine Manor at Newbury
M:
TBA
Norwich at SUNY Canton
M:
TBA
Hood at Drew
M:
TBA
TBA at Hiram
M:
TBA
Curry at Johnson State
M:
TBA
Emerson at Emmanuel
M:
TBA
Averett at Marymount
M:
TBA
Milwaukee Engineering at Hamline
M:
TBA
Luther at Carleton
M:
TBA
University of Dallas at Hendrix
M:
TBA
Pacific Lutheran at Pomona-Pitzer
M:
10:00 AM
Mass-Boston at Wentworth
M:
12:00 PM
Wheaton (Ill.) at Rose-Hulman
M:
12:00 PM
Washington and Lee at Rowan
M:
12:00 PM
Alfred State at Catholic
M:
1:00 PM
Stevenson at Randolph-Macon
M:
1:00 PM
Fitchburg State at Keene State
M:
1:00 PM
Stockton at Mary Washington
M:
1:00 PM
Crown at Wisconsin Lutheran
M:
1:30 PM
Massachusetts College at Becker
M:
1:30 PM
John Carroll at Brandeis
M:
2:00 PM
Mount Aloysius at SUNY-Old Westbury
M:
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at Bethel
M:
2:00 PM
Texas-Dallas at Chicago
M:
3:00 PM
Trine at Earlham
M:
3:00 PM
Kalamazoo at DePauw
M:
3:00 PM
Emory and Henry at Valley Forge
M:
3:00 PM
Albion at Grinnell
M:
3:30 PM
Central at Alma
M:
3:30 PM
Iowa Wesleyan at Martin Luther
M:
4:00 PM
TCNJ at Dickinson
M:
4:00 PM
DeSales at Bridgewater (Va.)
M:
4:00 PM
Finlandia at Northland
M:
4:00 PM
St. Scholastica at Gustavus Adolphus
M:
4:00 PM
Macalester at UW-Whitewater
M:
4:00 PM
Carroll at St. John's
M:
5:00 PM
Carnegie Mellon at Mount Union
M:
5:00 PM
Westminster (Mo.) at Simpson
M:
6:00 PM
Shenandoah at Ferrum
M:
6:00 PM
Knox at St. Scholastica
M:
7:00 PM
Oberlin at Ohio Northern
M:
7:00 PM
Carthage at Gordon
M:
7:00 PM
Coe at UW-Platteville
M:
7:00 PM
Occidental at Whitworth
M:
7:30 PM
Baldwin Wallace at Penn State-Behrend
M:
7:30 PM
Covenant at Wilmington
Sunday, Sep. 4: All times Eastern
M:
TBA
WPI at Worcester State
M:
TBA
Hood at FDU-Florham
M:
TBA
North Central (Minn.) at Carleton
M:
TBA
Milwaukee Engineering at St. John's
M:
TBA
Carroll at Hamline
M:
TBA
University of Dallas at Rhodes
M:
TBA
Brevard at Huntingdon
M:
12:00 PM
Washington and Lee at St. Joseph's (L.I.)
M:
12:00 PM
Wentworth at Lasell
M:
12:00 PM
Saint Mary's (Minn.) at North Park
M:
1:00 PM
Case Western Reserve at Thomas More
M:
1:00 PM
Central at Olivet
M:
1:00 PM
Emerson at Curry
M:
1:00 PM
Franklin at Sewanee
M:
2:00 PM
Piedmont at Guilford
M:
2:00 PM
Wesley at Bridgewater (Va.)
M:
2:00 PM
Concordia (Wis.) at Lake Forest
M:
2:00 PM
Martin Luther at Wisconsin Lutheran
M:
2:00 PM
Colorado College at St. Thomas
M:
2:30 PM
Bethany Lutheran at Beloit
M:
3:00 PM
Franklin at Birmingham-Southern
M:
3:00 PM
Me.-Fort Kent at Maine Maritime
M:
4:00 PM
Haverford at Brandeis
M:
4:00 PM
Albion at Loras
M:
4:00 PM
Knox at Gustavus Adolphus
M:
4:30 PM
Buena Vista at Concordia-Moorhead
M:
5:00 PM
Augustana at Aurora
M:
6:00 PM
Lakeland at Illinois Wesleyan
No contests today.
No contests today.