Recap | Box Score

October 6, 2012

DC Drops First in HCAC Play, Fall 2-0 to Rose-Hulman

More news about: Defiance men's team

DEFIANCE, Ohio – The Defiance men's soccer team couldn't find any rhythm in its attack on Saturday, October 6, as it was defeated by the Rose-Hulman Fightin' Engineers 2-0 in Heartland Collegiate Athletic Conference action. The Jackets move to 1-11-1 (1-1-1 HCAC), while the Engineers improve to 7-4-2 (3-0 HCAC).

Play began slow as control for the ball went back-and-forth between the squads. Neither could really get any of its sets going, which led to a stagnant first 15 minutes. After the teams started feeling each other out, Rose got some momentum with a few shots at the net.

Then in the 35th minute, the Engineers drew up a play that got the ball into the box and Rose's Drew Belk drained it into the back of the net for a 1-0 visitor's advantage.

Rose-Hulman kept the pressure on with three more shots in the next few minutes, but DC kept them out and headed into intermission only down 1-0.

In the second half, much of the same continued, as the Rose came out with the more aggressive attack. The Defiance defense could only hold out so long, but the Engineers found a crack and exploited it, as William Senat got past his defender and knocked in another Rose score.

The deficit was then 2-0 for DC and the team couldn't recover. Rose ran out the clock by playing keep away and headed home with the road victory.

Defiance returns to play on Wednesday, October 10, when it travels to North Manchester, Ind. for a battle with the Spartans. The game is set to begin at 4 p.m.

Thursday, Sep. 1: All times Eastern
M:
TBA
Newbury at Suffolk
M:
TBA
Mass-Dartmouth at Framingham State
M:
TBA
Washington College at Neumann
M:
TBA
Wentworth at Wheaton (Mass.)
M:
TBA
Stevenson at Gwynedd-Mercy
M:
TBA
Curry at Colby-Sawyer
M:
TBA
Emmanuel at Daniel Webster
M:
TBA
Macalester at UW-Superior
M:
TBA
Howard Payne at University of Dallas
M:
TBA
Pacific Lutheran at Claremont-Mudd-Scripps
M:
3:00 PM
Olivet at Rochester (Mich.)
M:
4:00 PM
Lake Michigan College at Kalamazoo
M:
4:00 PM
Randolph-Macon at Widener
M:
4:00 PM
North Central (Minn.) at Maranatha Baptist
M:
4:00 PM
St. Norbert at Lakeland
M:
5:00 PM
Franklin at Wabash
M:
5:00 PM
Keene State at Worcester State
M:
5:00 PM
Northwestern (Minn.) at St. Olaf
M:
5:00 PM
Bethel at Simpson
M:
5:00 PM
Chicago at Dominican
M:
5:30 PM
Wisconsin Lutheran at Beloit
M:
5:30 PM
Lawrence at Concordia (Wis.)
M:
5:30 PM
North Park at Aurora
M:
6:00 PM
Greenville at Alma
M:
6:00 PM
Saint Mary's (Minn.) at Martin Luther
M:
6:00 PM
Minnesota-Morris at Carleton
M:
6:00 PM
Rockford at Northland
M:
6:00 PM
North Idaho Col. at Whitworth
M:
6:30 PM
UW-Platteville at Cornell
M:
7:00 PM
Emory and Henry at Ferrum
M:
7:00 PM
Lawrence Tech (Mich.) at Ohio Northern
M:
7:00 PM
Nichols at WPI
M:
7:00 PM
Becker at Massachusetts Maritime
M:
7:00 PM
Wilmington at Wittenberg
M:
7:00 PM
Muskingum at Carnegie Mellon
M:
7:00 PM
Spalding at Austin
M:
7:30 PM
Mount Union at Case Western Reserve
M:
7:30 PM
Principia at Rose-Hulman
M:
8:00 PM
Sewanee at LaGrange
M:
8:00 PM
Washington U. at Webster
M:
8:00 PM
Lake Forest at Benedictine
M:
8:00 PM
Gustavus Adolphus at Wartburg
M:
8:00 PM
Huntingdon at Birmingham-Southern
M:
10:00 PM
Augsburg at Cal Lutheran
Friday, Sep. 2: All times Eastern
M:
TBA
Norwich at New Paltz State
M:
TBA
North Central (Minn.) at Emmaus
M:
1:00 PM
Averett at Mary Washington
M:
4:00 PM
Hobart at Dickinson
M:
4:00 PM
Finlandia at Rockford
M:
4:00 PM
Colorado College at Concordia-Moorhead
M:
5:00 PM
Trine at Anderson
M:
5:00 PM
Elmhurst at Earlham
M:
6:00 PM
Mount Aloysius at York (N.Y.)
M:
6:30 PM
Alfred State at St. Vincent
M:
6:30 PM
Buena Vista at St. Thomas
M:
7:00 PM
McDaniel at Gallaudet
M:
7:00 PM
Husson at Gordon
M:
7:00 PM
Iowa Wesleyan at Crown
M:
7:30 PM
Hiram at Baldwin Wallace
M:
8:00 PM
Maine Maritime at University of New England
M:
8:00 PM
Minnesota-Morris at UW-Whitewater
M:
8:00 PM
St. Olaf at Dubuque
M:
9:00 PM
Austin at Centre
M:
10:00 PM
Augsburg at UC Santa Cruz
Saturday, Sep. 3: All times Eastern
M:
TBA
Pine Manor at Newbury
M:
TBA
Norwich at SUNY Canton
M:
TBA
Hood at Drew
M:
TBA
TBA at Hiram
M:
TBA
Curry at Johnson State
M:
TBA
Emerson at Emmanuel
M:
TBA
Averett at Marymount
M:
TBA
Milwaukee Engineering at Hamline
M:
TBA
Luther at Carleton
M:
TBA
University of Dallas at Hendrix
M:
TBA
Pacific Lutheran at Pomona-Pitzer
M:
10:00 AM
Mass-Boston at Wentworth
M:
12:00 PM
Wheaton (Ill.) at Rose-Hulman
M:
12:00 PM
Washington and Lee at Rowan
M:
12:00 PM
Alfred State at Catholic
M:
1:00 PM
Stevenson at Randolph-Macon
M:
1:00 PM
Fitchburg State at Keene State
M:
1:00 PM
Stockton at Mary Washington
M:
1:00 PM
Crown at Wisconsin Lutheran
M:
1:30 PM
Massachusetts College at Becker
M:
1:30 PM
John Carroll at Brandeis
M:
2:00 PM
Mount Aloysius at SUNY-Old Westbury
M:
2:00 PM
Northwestern (Minn.) at Bethel
M:
2:00 PM
Texas-Dallas at Chicago
M:
3:00 PM
Trine at Earlham
M:
3:00 PM
Kalamazoo at DePauw
M:
3:00 PM
Emory and Henry at Valley Forge
M:
3:00 PM
Albion at Grinnell
M:
3:30 PM
Central at Alma
M:
3:30 PM
Iowa Wesleyan at Martin Luther
M:
4:00 PM
TCNJ at Dickinson
M:
4:00 PM
DeSales at Bridgewater (Va.)
M:
4:00 PM
Finlandia at Northland
M:
4:00 PM
St. Scholastica at Gustavus Adolphus
M:
4:00 PM
Macalester at UW-Whitewater
M:
4:00 PM
Carroll at St. John's
M:
5:00 PM
Carnegie Mellon at Mount Union
M:
5:00 PM
Westminster (Mo.) at Simpson
M:
6:00 PM
Shenandoah at Ferrum
M:
6:00 PM
Knox at St. Scholastica
M:
7:00 PM
Oberlin at Ohio Northern
M:
7:00 PM
Carthage at Gordon
M:
7:00 PM
Coe at UW-Platteville
M:
7:00 PM
Occidental at Whitworth
M:
7:30 PM
Baldwin Wallace at Penn State-Behrend
M:
7:30 PM
Covenant at Wilmington
Sunday, Sep. 4: All times Eastern
M:
TBA
WPI at Worcester State
M:
TBA
Hood at FDU-Florham
M:
TBA
North Central (Minn.) at Carleton
M:
TBA
Milwaukee Engineering at St. John's
M:
TBA
Carroll at Hamline
M:
TBA
University of Dallas at Rhodes
M:
TBA
Brevard at Huntingdon
M:
12:00 PM
Washington and Lee at St. Joseph's (L.I.)
M:
12:00 PM
Wentworth at Lasell
M:
12:00 PM
Saint Mary's (Minn.) at North Park
M:
1:00 PM
Case Western Reserve at Thomas More
M:
1:00 PM
Central at Olivet
M:
1:00 PM
Emerson at Curry
M:
1:00 PM
Franklin at Sewanee
M:
2:00 PM
Piedmont at Guilford
M:
2:00 PM
Wesley at Bridgewater (Va.)
M:
2:00 PM
Concordia (Wis.) at Lake Forest
M:
2:00 PM
Martin Luther at Wisconsin Lutheran
M:
2:00 PM
Colorado College at St. Thomas
M:
2:30 PM
Bethany Lutheran at Beloit
M:
3:00 PM
Franklin at Birmingham-Southern
M:
3:00 PM
Me.-Fort Kent at Maine Maritime
M:
4:00 PM
Haverford at Brandeis
M:
4:00 PM
Albion at Loras
M:
4:00 PM
Knox at Gustavus Adolphus
M:
4:30 PM
Buena Vista at Concordia-Moorhead
M:
5:00 PM
Augustana at Aurora
M:
6:00 PM
Lakeland at Illinois Wesleyan
No contests today.
No contests today.